Resultat Hellaskastet 5 maj 2012

    MÄN KULA    
1 Arwid Koskinen-92, Huddinge AIS 16,41
2 Bengt Pettersson-61, Huddinge AIS 14,90
P19 6 kg Jonas Arbinge-93, Hellas FK 9,89
Mikael Wallin-63, Spårvägens FK dns
Johan Löfstedtt-59, Huddinge AIS dns

    MÄN DISKUS    
1 David Hammarling-92, Upsala IF 41,95
2 Fredrik Nyman-71, Östhammars FI 37,80
3 David Nyman-92, Östhammars FI 32,00
4 Salvador Navarro Marttinen-93, Tullinge-Tumba FF/Friidrott 29,03
Johan Löfstedtt-59, Huddinge AIS dns
Andreas Grahn-92, Västerås Friidrottsklubb dns
Jussi Kiviniemi-93, Södertälje IF dns
Mikael Wallin-63, Spårvägens FK dns

    MÄN SLÄGGA    
1 Emil Olars-91, Södertälje IF 50,62
2 David Nyman-92, Östhammars FI 49,10
3 Fredrik Nyman-71, Östhammars FI 39,70
4 Gustav Melén-82, FGF Gotland 35,38
5 Lars-Göran Nylén, Kils AIK Friidrott 28,49
Alex Larsson-94, Upsala IF dns

    MÄN SPJUT    
1 Axel Lönegren-94, Upsala IF 58,67
2 Gabriel Heen-95, Huddinge AIS 48,46
3 Salvador Navarro Marttinen-93, Tullinge-Tumba FF/Friidrott 47,83
4 Gustav Melén-82, FGF Gotland 46,81
5 Fredrik Jansson-90, Södertälje IF 45,67
6 Fredrik Andersson-93, Södertälje IF 45,37
7 Lars-Göran Nylén, Kils AIK Friidrott 42,22
8 Hans Nordberg-65, Täby IS Friidrott 38,88
9 Jonas Arbinge-93, Hellas FK 37,32
10 Johan Löfstedtt-59, Huddinge AIS 34,05
11 Mikael Wallin-63, Spårvägens FK 33,75

    P17 KULA 5,0    
1 Alexander Persson-95, Huddinge AIS 15,10
Eric Hacksell-96, Hässelby SK dns
Axel Ohlsson-96, Hässelby SK dns

    P17 DISKUS 1,5    
1 Alexander Persson-95, Huddinge AIS 40,13
2 Viktor Hagren-95, Turebergs FK 38,45
3 Andreas Vinghed-95, Sundbybergs IK 36,39
4 Martin Löfblom-95, Hanvikens SK 35,80
5 Ramon Gabrail-95, Södertälje IF 28,25
6 Ramon Navarro Marttinen-96, Tullinge-Tumba FF/Friidrott 22,90
Axel Ohlsson-96, Hässelby SK dns
Eric Hacksell-96, Hässelby SK dns

    P17 SLÄGGA 5,0    
1 Chris Arnoldsson-96, Turebergs FK 57,75
2 Alexander Persson-95, Huddinge AIS 47,70
3 Christoffer Hagren-95, Turebergs FK 33,86
Eric Hacksell-96, Hässelby SK dns
Axel Ohlsson-96, Hässelby SK dns

    P17 SPJUT 700    
1 Chris Arnoldsson-96, Turebergs FK 52,29
2 Martin Löfblom-95, Hanvikens SK 48,69
3 Andreas Vinghed-95, Sundbybergs IK 47,87
4 Ramon Navarro Marttinen-96, Tullinge-Tumba FF/Friidrott 44,69
5 Eric Hacksell-96, Hässelby SK 43,06
Axel Ohlsson-96, Hässelby SK dns

    P15 KULA 4,0    
1 Jesper Arbinge-97, Huddinge AIS 12,90
Sebastian Ruthström-97, Danderyds SK dns
Oliver Tered-97, Hässelby SK dns

    P15 DISKUS 1,0    
1 Jesper Arbinge-97, Huddinge AIS 33,58
2 Albin Kjellberg-97, Hässelby SK 29,98
Sebastian Ruthström-97, Danderyds SK 0,00
Viktor Flink-97, Turebergs FK 0,00
Oliver Tered-97, Hässelby SK dns

    P15 SLÄGGA 4,0    
1 Viktor Flink-97, Turebergs FK 50,74
2 Albin Kjellberg-97, Hässelby SK 36,59
3 Jesper Arbinge-97, Huddinge AIS 36,20
4 Sebastian Ruthström-97, Danderyds SK 35,02
Oliver Tered-97, Hässelby SK dns

    P15 SPJUT 600    
1 Marcus Jaurell-97, Hässelby SK 39,06
2 Oskar Sidenbladh-97, Hammarby Friidrott 37,38
Sebastian Ruthström-97, Danderyds SK dns
Oliver Tered-97, Hässelby SK dns

    P14 KULA 4,0    
1 Edvin Larsson-98, Eskilstuna Friidrott 12,02
2 Gabriel Rosshagen-98, Täby IS Friidrott 11,03
3 Anton Cigéhn-98, Täby IS Friidrott 9,23
4 Carl Krüsell Berg-98, Hammarby Friidrott 8,53

    P14 DISKUS 1,0    
1 Gabriel Rosshagen-98, Täby IS Friidrott 32,92
2 Edvin Larsson-98, Eskilstuna Friidrott 31,45
3 Carl Krüsell Berg-98, Hammarby Friidrott 16,66
Anton Cigéhn-98, Täby IS Friidrott dns

    P14 SLÄGGA 4,0    
1 Gabriel Rosshagen-98, Täby IS Friidrott 33,64
2 Edvin Larsson-98, Eskilstuna Friidrott 33,50
3 Carl Krüsell Berg-98, Hammarby Friidrott 21,04

    P14 SPJUT 600    
1 Gabriel Rosshagen-98, Täby IS Friidrott 43,61
2 Anton Cigéhn-98, Täby IS Friidrott 41,01
3 Edvin Larsson-98, Eskilstuna Friidrott 35,49
4 Carl Krüsell Berg-98, Hammarby Friidrott 26,84

    P13 DISKUS 0,6    
1 Patrik Lindstedt-99, Hässelby SK 43,40

    P13 SLÄGGA 3,0    
1 Patrik Lindstedt-99, Hässelby SK 39,84
2 Petter Norss-99, Hammarby Friidrott 17,13

    P13 SPJUT 400    

    P12 KULA 3,0    
1 Lukas Björninger-00, Turebergs FK 8,10
2 Sebastian Löschner-00, Huddinge AIS 8,06
3 Kevin Kjellgren-00, Tyresö FK 7,64
4 David Flink-00, Turebergs FK 7,35
5 Elliot Cigéhn-00, Täby IS Friidrott 6,91
6 Carl Widenholm-00, Hellas FK 6,87

    P12 DISKUS 0,6    
1 David Flink-00, Turebergs FK 25,50
2 Sebastian Löschner-00, Huddinge AIS 24,95
3 Lukas Björninger-00, Turebergs FK 24,63
4 Carl Widenholm-00, Hellas FK 19,59
5 Kevin Kjellgren-00, Tyresö FK 17,39

    P12 SLÄGGA 3,0    
1 Ivar Moisander-00, Huddinge AIS 23,10
2 David Flink-00, Turebergs FK 21,09
3 Kevin Kjellgren-00, Tyresö FK 20,18
4 Lukas Björninger-00, Turebergs FK 16,55
5 Carl Widenholm-00, Hellas FK 13,36

    P12 SPJUT 400    
1 Carl Widenholm-00, Hellas FK 33,31
2 Elliot Cigéhn-00, Täby IS Friidrott 26,17
3 David Flink-00, Turebergs FK 24,42
4 Ivar Moisander-00, Huddinge AIS 23,77
5 Sebastian Löschner-00, Huddinge AIS 23,74
6 Lukas Björninger-00, Turebergs FK 22,93
Kevin Kjellgren-00, Tyresö FK 0,00

    P11 KULA 2,0    
1 Pelle Larsson-01, Hellas FK 7,87

    P11 DISKUS 0,6    
1 Pelle Larsson-01, Hellas FK 20,90
2 Carl af Forselles-01, Hellas FK 19,19

    P11 SLÄGGA 2,0    
1 Pelle Larsson-01, Hellas FK 18,33
2 Carl af Forselles-01, Hellas FK 14,70

    P11 SPJUT 400    
1 Pelle Larsson-01, Hellas FK 22,26

    KVINNOR KULA    
1 Carolina Hjelt-86, Huddinge AIS 13,82

    KVINNOR DISKUS 1,0    
1 Heidi Schmidt-93, Täby IS Friidrott 50,10
2 Emma Swärd-89, Södertälje IF 39,04
3 Marika Kiviniemi-97, Södertälje IF 20,95

    KVINNOR SLÄGGA 4,0    
1 Eleni Larsson-93, Huddinge AIS 60,50
2 Freja Liljedahl-94, Gefle IF Friidrott 50,97
3 Madelene Östblom-94, Gefle IF Friidrott 44,76
4 Sandra Friberg-94, Turebergs FK 39,70
5 Louise Johansson-90, Södertälje IF 39,57
6 Caroline Wallin-95, Huddinge AIS 23,74
Madelen Fahlstedt-83, Gefle IF Friidrott dns

    KVINNOR SPJUT 600    
1 Sofie Davoust-94, IFK Tumba 39,99


    F17 KULA 3,0    
1 Fanny Öhrn Selah-95, Sundbybergs IK 12,86
2 Rebecka Hallerth-96, Hellas FK 9,58
3 Sara Thor-96, Huddinge AIS 9,35
4 Evelyn Wahlberg-96, SLK Oxelösund 9,11
5 Stina Norss-96, Hammarby Friidrott 8,66
6 Jenny Eriksson-95, IF Skade 7,18
Rakel Rosshagen-95, Täby IS Friidrott dns

    F17 DISKUS 1,0    
1 Fanny Öhrn Selah-95, Sundbybergs IK 31,79
2 Frida Nilsson-95, Södertälje IF 28,60
3 Hanna Mårtensson-96, Hässelby SK 27,63
4 Louise Gabrielsson-95, Huddinge AIS 27,17
5 Evelyn Wahlberg-96, SLK Oxelösund 21,95
Emma Kullin-95, Huddinge AIS dns

    F17 SLÄGGA 4,0    
1 Linnea Jönsson-95, Upsala IF 49,38
2 Josefin Krieg-95, Huddinge AIS 42,23
3 Amanda Karlsson-96, Huddinge AIS 42,11
4 Annika Larsson-96, Upsala IF 38,13
5 Agnes Jansson-96, Upsala IF 36,63
6 Hanna Mårtensson-96, Hässelby SK 34,97
7 Lisa Bevemyr.96, Turebergs FK 27,66
8 Jenny Eriksson-95, IF Skade 26,82
9 Stina Norss-96, Hammarby Friidrott 21,50

    F17 SPJUT 600    
1 Frida Carlsson-96, Hanvikens SK 28,49
2 Stina Norss-96, Hammarby Friidrott 27,93
3 Sara Thor-96, Huddinge AIS 25,40
4 Evelyn Wahlberg-96, SLK Oxelösund 21,29
5 Rebecka Hallerth-96, Hellas FK 20,73
Louise Gabrielsson-97, Huddinge AIS dns
Rakel Rosshagen-95, Täby IS Friidrott dns

    F15 KULA 3,0    
1 Charlott Danko-97, Hanvikens SK 10,28
2 Felicia Lindberg-97, Hammarby Friidrott 9,62
3 Cecilia Jäger Stenberg-97, Sundbybergs IK 7,55

    F15 DISKUS 0,6    
1 Marika Kiviniemi-97, Södertälje IF 43,30
2 Charlott Danko-97, Hanvikens SK 30,50
3 Johanna Dyremark-97, IFK Tumba 27,46
4 Mimmi Nordén-97, IFK Tumba 27,07

    F15 SLÄGGA 3,0    
1 Julia Gannedahl-97, Turebergs FK 36,23
2 Cecilia Jäger Stenberg-97, Sundbybergs IK 25,56
Ebba Karlsson-97, Huddinge AIS 0,00
Charlott Danko-97, Hanvikens SK dns

    F15 SPJUT 400    
1 Felicia Lindberg-97, Hammarby Friidrott 32,30
2 Charlott Danko-97, Hanvikens SK 28,59
3 Mimmi Nordén-97, IFK Tumba 25,32

    F14 KULA 3,0    
1 Amanda Malmehed-98, Linköping GIF 11,47
2 Grete Ahlberg-98, Hammarby Friidrott 11,22
3 Emely Berghäll-98, Hammarby Friidrott 9,52
4 Elin Hägglund-98, Österhaninge IF 7,68
5 Nathalie Gutsch-98, Österhaninge IF 6,90
Carolina Ohlgren-98, Österhaninge IF dns

    F14 DISKUS 0,6    
1 Mathilda Eriksson-98, IFK Tumba 38,26
2 Grete Ahlberg-98, Hammarby Friidrott 35,27
3 Amanda Malmehed-98, Linköping GIF 33,80
4 Emely Berghäll-98, Hammarby Friidrott 32,28
5 Elin Hägglund-98, Österhaninge IF 25,83
6 Nathalie Gutsch-98, Österhaninge IF 19,52
Ellen Hådén-98, Hammarby Friidrott dns
Carolina Ohlgren-98, Österhaninge IF dnf

    F14 SLÄGGA 3,0    
1 Grete Ahlberg-98, Hammarby Friidrott 41,36
2 Mathilda Eriksson-98, IFK Tumba 33,49
3 Emely Berghäll-98, Hammarby Friidrott 32,04
4 Amanda Malmehed-98, Linköping GIF 28,02
5 Ebba Westerberg-98, Gefle IF Friidrott 24,48
6 Elin Hägglund-98, Österhaninge IF 17,10
7 Nathalie Gutsch-98, Österhaninge IF 15,83
Ellen Hådén-98, Hammarby Friidrott dns
Carolina Ohlgren-98, Österhaninge IF dns

    F14 SPJUT 400    
1 Amanda Malmehed-98, Linköping GIF 30,03
2 Grete Ahlberg-98, Hammarby Friidrott 27,44
3 Mathilda Eriksson-98, IFK Tumba 26,51
4 Nathalie Gutsch-98, Österhaninge IF 21,27
5 Elin Hägglund-98, Österhaninge IF 21,24
6 Emely Berghäll-98, Hammarby Friidrott 20,40

    F12 KULA 2,0    
1 Johanna Edvall-00, IF Skade 10,93
2 Malin Eriksson-00, IFK Tumba 10,22
3 Josefin Skagerling-00, Tyresö FK 7,67
4 Viktoria Holmqvist-00, Huddinge AIS 7,62
5 Jonna Geiryd-00, Huddinge AIS 7,55
6 Victoria Lagerberg-00, Huddinge AIS 7,11
7 Alba Lindfors-00, Mälarhöjdens IK 7,09
8 Louise Olsson-00, Huddinge AIS 5,84

    F12 DISKUS 0,6    
1 Johanna Edvall-00, IF Skade 29,53
2 Malin Eriksson-00, IFK Tumba 27,05
3 Josefin Skagerling-00, Tyresö FK 19,43
4 Alba Lindfors-00, Mälarhöjdens IK 18,00
5 Viktoria Holmqvist, Huddinge AIS 17,57
6 Louise Olsson-00, Huddinge AIS 15,13

    F12 SLÄGGA 2,0    
1 Johanna Edvall-00, IF Skade 28,87
2 Victoria Lagerberg-00, Huddinge AIS 26,68
3 Malin Eriksson-00, IFK Tumba 24,97
4 Viktoria Holmqvist-00, Huddinge AIS 21,51
5 Josefin Skagerling-00, Tyresö FK 19,86
6 Jonna Geiryd-00, Huddinge AIS 18,66
7 Louise Olsson-00, Huddinge AIS 17,63

    F12 SPJUT 400    
1 Johanna Edvall-00, IF Skade 28,16
2 Alba Lindfors-00, Mälarhöjdens IK 22,06
3 Josefin Skagerling-00, Tyresö FK 18,03
4 Malin Eriksson-00, IFK Tumba 16,72
5 Jonna Geiryd-00, Huddinge AIS 15,33
6 Viktoria Holmqvist-00, Huddinge AIS 14,80
7 Louise Olsson-00, Huddinge AIS 13,34

    F11 KULA 2,0    
1 Elina Karvonen-01, IF Vingarna 10,34
2 Emilia Malmehed-01, Linköping GIF 8,85

    F11 DISKUS 0,6    
1 Elina Karvonen-01, IF Vingarna 23,85
2 Emilia Malmehed-01, Linköping GIF 20,19

    F11 SLÄGGA 2,0    
1 Elina Karvonen-01, IF Vingarna 33,12
2 Emilia Malmehed-01, Linköping GIF 23,83

    F11 SPJUT 400    
1 Elina Karvonen-01, IF Vingarna 22,80
2 Emilia Malmehed-01, Linköping GIF 16,76