Resultat Hellaskastet 3 maj 2009

 
MÄN KULA
1   Daniel Ståhl -92 Spårvägens FK 14.70      
2   Nicklas Eriksson -87 SoIK Hellas Friidrott 13.86      
3   Jeffry Ige -83 Huddinge AIS 13.69      
4   Daniel Almgren -79 Hässelby SK 13.13      
5   Rasmus Olofsson -84 Hässelby SK 12.93      
6   Jonathan Eklund -88 Hammarby IF 10.83      
7   Jonas Elgered -87 Hammarby IF 10.78      
8   Markus Hopponen -82 Turebergs FK 7.20      
               
MÄN DISKUS
1   Rasmus Olofsson -84 Hässelby SK 40.36      
2   Daniel Almgren -79 Hässelby SK 37.29      
3   Jonathan Eklund -88 Hammarby IF 34.20      
4   Jonas Elgered -87 Hammarby IF 32.40      
5   Thomas Eriksson -69 IFK Tumba 21.72      
6   Markus Hopponen -82 Turebergs FK 16.01      
               
MÄN SLÄGGA
1   Pär Järlebrant -84 IFK Strömsund 62.98  

Tävlingsrekord

 
2   Torbjörn Sörman -86 Wedevågs IF 52.94      
3   Joakim Stenman -84 Huddinge AIS 47.73      
4   Magnus Wahlberg -61 Nyköping 27.74      
5   Markus Hopponen -82 Turebergs FK 17.91      
    Roger Karlsson -71 IFK Tumba Ej start      
               
MÄN SPJUT
1   Håkan Jansson -75 Ununge IF 55.16      
2   Tobias Lundqvist -80 IK SISU Nässjö 52.62      
3   Jonas Elgered -87 Hammarby IF 47.86      
4   Jonathan Eklund -88 Hammarby IF 45.55      
5   Kristian Petersson -75 Huddinge AIS 45.15      
6   Markus Hopponen -82 Turebergs FK 23.62      
               
P19 DISKUS 1,75
1   Emil Olars -91 Södertälje IF 37.42      
               
P19 SLÄGGA 6,0
1   Emil Olars -91 Södertälje IF 45.68      
2   Fredric Andersson -90 Bollnäs FIK 43.94      
    Christian Hansson-Bergén -90 Huddinge AIS Ej resultat      
               
P19 SPJUT
1   Kim Hoppa -90 Tullinge-Tumba FF 42.08      
               
P17 KULA 5,5
1   Daniel Ståhl -92 Spårvägens FK 17.26      
2   David Sundström -93 Spårvägens FK 12.32      
3   Fredrik Andersson -93 Södertälje IF 10.46      
4   Michael Tjörnmark -93 IFK Tumba 10.31      
               
P17 DISKUS 1,5
1   Daniel Ståhl -92 Spårvägens FK 52.63     Tävlingsrekord
2   Niklas Lindstedt -93 Hässelby SK 44.55      
3   Jussi Kiviniemi -93 Södertälje IF 40.79      
4   Salvador Navarro Marttinen-93 Tullinge-Tumba FF 32.00      
5   David Sundström -93 Spårvägens FK 30.57      
6   Gustav Fridh -93 Huddinge AIS 29.33      
7   Fredrik Andersson -93 Södertälje IF 26.15      
               
P17 SLÄGGA 5,0
1   Mattias Hansson-Bergén -92 Huddinge AIS 56.30      
2   Niklas Lindstedt -93 Hässelby SK 52.73      
               
P17 SPJUT 700
1   Mattias Hansson-Bergén -92 Huddinge AIS 61.85     Tävlingsrekord
2   David Sundström -93 Spårvägens FK 49.57      
3   Carl Sténson -93 Spårvägens FK 42.51      
4   Fredrik Andersson -93 Södertälje IF 41.89      
5   Salvador Navarro Marttinen-93 Tullinge-Tumba FF 37.07      
6   Gustav Fridh -93 Huddinge AIS 36.70      
7   Axel Kjell -93 Turebergs FK 33.26      
8   Michael Tjörnmark -93 IFK Tumba 28.36      
9   Aris Miglis -93 Tyresö FK 25.55      
    Robin Nordkvist -93 Huddinge AIS Ej start      
    Felix Andersson -93 Tyresö FK Ej start      
             
   P15 KULA 4,0    
1   Simon Pettersson -94 Örbyhus IF 13.87      
2   Fredrick Ekholm -94 Huddinge AIS 11.96      
3   Johan Sand -94 Södertälje IF 10.64      
4   Anton Ohlsson -94 Tullinge-Tumba FF 10.24      
5   Mikael Altisinik -94 Tullinge-Tumba FF 9.77      
6   Pontus Johansson -94 Södertälje IF 7.48      
               
    P15 DISKUS 1,0    
1   Simon Pettersson -94 Örbyhus IF 47.10      
2   Fredrick Ekholm -94 Huddinge AIS 32.19      
3   Daniel Karlsson-Lönnö -94 Mälarö SOK 27.18      
               
    P15 SLÄGGA 4,0    
1   Simon Pettersson -94 Örbyhus IF 31.47      
               
    P15 SPJUT 600    
1   Simon Pettersson -94 Örbyhus IF 43.55      
2   Fredrik Lundgren -94 Gefle IF 39.45      
3   Fredrick Ekholm -94 Huddinge AIS 39.44      
4   Anton Ohlsson -94 Tullinge-Tumba FF 35.20      
5   David Ljungbäck -94 Turebergs FK 30.50      
6   Mikael Altisinik -94 Tullinge-Tumba FF 25.22      
               
    P14 KULA 4,0    
1   Christoffer Hagren -95 Turebergs FK 10.38      
2   Viktor Hagren -95 Turebergs FK 9.89      
               
    P14 DISKUS 1,0    
1   Johan Wallsten -95 Tullinge-Tumba FF 26.55      
2   Christoffer Hagren -95 Turebergs FK 25.29      
3   Viktor Hagren -95 Turebergs FK 22.72      
               
    P14 SLÄGGA 4,0    
1   Christoffer Hagren -95 Turebergs FK 22.57      
2   Viktor Hagren -95 Turebergs FK 19.83      
               
    P14 SPJUT 600    
1   Johan Wallsten -95 Tullinge-Tumba FF 34.58      
2   Christoffer Hagren -95 Turebergs FK 30.08      
3   Viktor Hagren -95 Turebergs FK 29.49      
               
    P13 KULA 3,0    
1   Axel Ohlson -96 Hässelby SK 11.51      
2   Gustav Kjell -96 Turebergs FK 10.17      
3   Andreas Engberg -96 Hässelby SK 9.47      
4   Mathias Altinisik -96 Tullinge-Tumba FF 9.21      
5   Eric Hacksell -96 Hässelby SK 9.19      
6   Olle Sandström -96 Hässelby SK 9.09      
7   Henrik Thoms -96 Hanvikens SK 8.54      
               
    P13 DISKUS 0,6    
1   Chris Arnoldsson -96 IFK Märsta 36.38      
2   Eric Hacksell -96 Hässelby SK 35.19      
3   Axel Ohlson -96 Hässelby SK 29.07      
4   Henrik Thoms -96 Hanvikens SK 28.24      
5   Gustav Kjell -96 Turebergs FK 26.98      
6   Andreas Engberg -96 Hässelby SK 24.43      
7   Olle Sandström -96 Hässelby SK 23.40      
               
    P13 SLÄGGA 3,0    
1   Chris Arnoldsson -96 IFK Märsta 39.15      
2   Axel Ohlson -96 Hässelby SK 23.65      
3   Andreas Engberg -96 Hässelby SK 20.37      
4   Olle Sandström -96 Hässelby SK 19.67      
5   Eric Hacksell -96 Hässelby SK 18.16      
6   Henrik Thoms -96 Hanvikens SK 17.45      
               
    P13 SPJUT 400    
1   Chris Arnoldsson -96 IFK Märsta 47.70     Tävlingsrekord
2   Axel Ohlson -96 Hässelby SK 40.01      
3   Andreas Engberg -96 Hässelby SK 37.27      
4   Henrik Thoms -96 Hanvikens SK 34.59      
5   Olle Sandström -96 Hässelby SK 34.10      
6   Gustav Kjell -96 Turebergs FK 33.69      
7   Eric Hacksell -96 Hässelby SK 31.19      
8   Mathias Altinisik -96 Tullinge-Tumba FF 25.60      
               
    P12 KULA 3,0    
1   Sebastian Ruthström -97 Danderyds SK 9.77      
2   Jakob Zachrisson -97 Turebergs FK 9.20      
3   Gustav Molander -97 IFK Tumba 7.03      
4   Victor Flink -97 Turebergs FK 6.77      
               
    P12 DISKUS 0,6    
1   Sebastian Ruthström -97 Danderyds SK 28.15      
2   Victor Flink -97 Turebergs FK 24.70      
3   Gustav Molander IFK Tumba 18.92      
               
    P12 SLÄGGA 3,0    
1   Gustav Molander -97 IFK Tumba 28.58      
2   Sebastian Ruthström -97 Danderyds SK 25.62      
3   Victor Flink -97 Turebergs FK 20.29      
4   Felix Calmano -97 Turebergs FK 18.01      
               
    P12 SPJUT 400      
1   Sebastian Ruthström -97 Danderyds SK 34.45      
2   Gustav Molander -97 IFK Tumba 27.88      
3   Victor Flink -97 Turebergs FK 25.08      
4   Nicklas Holm -97 SoIK Hellas Friidrott 24.15      
5   Felix Calmano -97 Turebergs FK 22.02      
6   Giovanni Inostrroza -97 Turebergs FK 18.62      
             
    P11 KULA 2,0    
1   Rasmus Eriksson -98 Kils AIK 9.96      
2   Patrik Lindstedt -99 Hässelby SK 8.62      
3   David Svensson -98 IFK Tumba 8.46      
               
    P11 DISKUS 0,6    
1   Patrik Lindstedt -99 Hässelby SK 27.65     Tävlingsrekord
2   David Svensson -98 IFK Tumba 16.12      
               
    P11 SLÄGGA 2,0    
1   Patrik Lindstedt -99 Hässelby SK 20.39      
2   David Svensson -98 IFK Tumba 20.08      
               
    P11 SPJUT 400    
1   Rasmus Eriksson -98 Kils AIK 37.75      
2   Tommy Nylander Leslie -99 Tullinge-Tumba FF 20.03      
3   David Svensson -98 IFK Tumba 14.75      
4   Patrik Lindstedt -99 Hässelby SK 12.87      
               
    KVINNOR KULA 4,0    
1   Frida Åkerström -90 Huddinge AIS 13.43     Tävlingsrekord
               
    KVINNOR DISKUS 1,0    
1   Frida Åkerström -90 Huddinge AIS 40.11      
               
    F19 KULA 4,0    
1   Louise Johansson -90 Södertälje IF 8.71      
               
    F19 DISKUS 1,0    
1   Anna Holm -90 Bollnäs FIK 32.50      
               
    F19 SLÄGGA 4,0    
1   Jennifer Höglund -90 Gefle IF 50.95     Tävlingsrekord
2   Anneli Ståhl Spårvägens FK 50.56      
3   Elina Almström -91 Hammarby IF 42.18      
4   Louise Johansson -90 Södertälje IF 36.97      
    Moa Packalén -96 Rånäs 4H Ej start      
    Nike Hermans -90 Huddinge AIS Ej start      
               
    F17 KULA 3,0    
1   Fredrika Kremlhofer -92 Huddinge AIS 13.18      
2   Heidi Schmidt -93 Täby IS 12.63      
3   Eleni Larsson -93 Huddinge AIS 11.19      
4   Jasmine Burestam -93 Huddinge AIS 10.30      
5   Lisa Berg -93 Huddinge AIS 9.73      
6   Therese Ögren -92 Tyresö FK 9.31      
7   Linda Nilsson -93 Södertälje IF 8.57      
8   Sana Rehman -92 IFK Tumba 8.09      
               
    F17 DISKUS 1,0    
1   Felicia Thomsson -92 Kungsängens SK 29.55      
2   Saga Thornberg -92 Bollnäs FIK 28.13      
3   Linda Nilsson -93 Södertälje IF 23.53      
4   Heidi Schmidt -93 Täby IS Ej resultat      
               
    F17 SLÄGGA 4,0    
1   Emelie Larsson -92 Huddinge AIS 50.20      
2   Eleni Larsson -93 Huddinge AIS 46.38      
3   Josefine Larsson -93 Huddinge AIS 41.73      
4   Saga Thornberg -92 Bollnäs FIK 37.93      
    Mette Hermans -92 Huddinge AIS Ej start      
               
    F17 SPJUT 600    
1   Anna Bergström -92 Bromma IF 34.76      
2   Jasmine Burestam -93 Huddinge AIS 24.15      
3   Linda Nilsson -93 Södertälje IF 22.60      
4   Sana Rehman -92 IFK Tumba 21.90      
5   Lisa Berg -93 Huddinge AIS 19.42      
               
    F15 KULA 3,0    
1   Jenny Södrén -94 Rånäs 4H 10.94      
2   Erica Glimsholt -94 IFK Arboga 10.78      
3   Emelie Pettersson -94 Örbyhus IF 10.03      
4   Madelene Östblom -94 Gefle IF 8.54      
5   Ida Rosén -94 Gefle IF 7.70      
               
    F15 DISKUS 0,6    
1   Emelie Pettersson -94 Örbyhus IF 35.36      
2   Madelene Östblom -94 Gefle IF 32.42      
3   Jenny Södrén -94 Rånäs 4H 30.95      
4   Erica Glimsholt -94 IFK Arboga 30.10      
5   Anna Winblad -94 Tyresö FK 25.42      
6   Ida Rosén -94 Gefle IF 22.94      
               
    F15 SLÄGGA 3,0    
1   Madelene Östblom -94 Gefle IF 44.98     Tävlingsrekord
2   Ida Rosén -94 Gefle IF 42.70      
3   Astrid Molander -94 IFK Tumba 36.04      
4   Emelie Pettersson -94 Örbyhus IF 27.22      
5   Jenny Södrén -94 Rånäs 4H 26.88      
6   Erica Glimsholt -94 IFK Arboga 25.73      
               
    F15 SPJUT 400    
1   Sofie Davoust -94 IFK Tumba 37.31     Tävlingsrekord
2   Jenny Södrén -94 Rånäs 4H 37.07      
3   Erica Glimsholt -94 IFK Arboga 32.71      
4   Emelie Pettersson -94 Örbyhus IF 27.79      
5   Madelene Östblom -94 Gefle IF 22.30      
6   Ida Rosén -94 Gefle IF 19.98      
7   Katja Kiviniemi -94 Södertälje IF 18.15      
               
    F14 KULA 3,0    
1   Matilda Åström -95 Gefle IF 9.13      
2   Satu Tossavainen -95 Södertälje IF 9.05      
3   Frida Nilsson -95 Södertälje IF 7.33      
    Sarah Gerber -95 Södertälje IF Ej start      
    Fanny Tapper -95 Hammarby IF Ej start      
               
    F14 DISKUS 0,6    
1   Matilda Åström -95 Gefle IF 34.10     Tävlingsrekord
2   Frida Nilsson -95 Södertälje IF 14.20      
               
    F14 SLÄGGA 3,0    
1   Matilda Åström -95 Gefle IF 41.69      
2   Sofia Tjernberg -95 Huddinge AIS 34.26      
3   Josefine Krieg -95 Huddinge AIS 22.93      
4   Frida Nilsson -95 Södertälje IF 21.68      
               
    F14 SPJUT 400    
1   Satu Tossavainen -95 Södertälje IF 32.46     Tävlingsrekord
2   Matilda Åström -95 Gefle IF 23.53      
               
    F13 KULA 2,0    
1   Evelyn Wahlberg -96 Nyköpings BIS 9.64      
2   Elin Helgesson -96 IFK Tumba 9.55      
3   Hanna Mårtensson -96 Hässelby SK 9.49      
4   Julia Berglund -96 SoIK Hellas Friidrott 7.32      
5   Elin Rosén -96 Gefle IF 6.49      
    Linnéa Holmstedt -96 Nyköpings BIS Ej start      
               
    F13 DISKUS 0,6    
1   Evelyn Wahlberg -96 Nyköpings BIS 26.26      
2   Hanna Mårtensson -96 Hässelby SK 23.17      
3   Elin Helgesson -96 IFK Tumba 21.20      
    Elin Rosén -96 Gefle IF Ej start      
    Linnéa Holmstedt -96 Nyköpings BIS Ej start      
               
    F13 SLÄGGA 2,0    
1   Moa Packalén -96 Rånäs 4H 31.92      
2   Elin Rosén -96 Gefle IF 28.28      
3   Evelyn Wahlberg -96 Nyköpings BIS 27.24      
4   Elin Helgesson -96 IFK Tumba 26.25      
5   Julia Berglund -96 SoIK Hellas Friidrott 24.27      
               
    F13 SPJUT 400    
1   Elin Helgesson -96 IFK Tumba 21.47      
2   Evelyn Wahlberg -96 Nyköpings BIS 20.75      
3   Hanna Mårtensson -96 Hässelby SK 19.12      
    F12 KULA 2,0    
1   Lovisa Sjöstrand -97 Östersunds GIF 11.74     Tävlingsrekord
2   Mathilda Björklund -97 Bålsta IK 8.83      
               
    F12 DISKUS 0,6    
1   Lovisa Sjöstrand -97 Östersunds GIF 27.56     Tävlingsrekord
2   Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 19.87      
3   Mathilda Björklund -97 Bålsta IK 18.47      
               
    F12 SLÄGGA 2,0    
1   Mathilda Björklund -97 Bålsta IK 22.79      
2   Lovisa Sjöstrand -97 Östersunds GIF 21.71      
3   Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 16.57      
    Josefin Skoglund -97 Turebergs FK Ej start      
               
    F12 SPJUT 400    
1   Lovisa Sjöstrand -97 Östersunds GIF 26.51     Tävlingsrekord
2   Felicia Lindberg -97 IF Linden 22.44      
3   Marika Kiviniemi -97 Södertälje IF 21.93      
4   Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 21.34      
5   Mathilda Björklund -97 Bålsta IK 17.37      
               
    F11 KULA 2,0    
1   Mathilda Eriksson -98 IFK Tumba 9.08      
2   Felicia Bodaxell -98 Huddinge AIS 8.80      
3   Grete Ahlberg -98 Hammarby IF 7.28      
4   Eleonora Olsmats -99 Danderyds SK 5.70      
               
    F11 DISKUS 0,6    
1   Mathilda Eriksson -98 IFK Tumba 20.33     Tävlingsrekord
2   Felicia Bodaxell -98 Huddinge AIS 17.44      
3   Jessica Nylander-Leslie -98 Tullinge-Tumba FF 14.41      
4   Emely Nylander-Leslie -98 Tullinge-Tumba FF 13.20      
5   Alicia Svensson -98 IFK Tumba 12.53      
6   Eleonora Olsmats -99 Danderyds SK 11.55      
               
    F11 SLÄGGA 2,0    
1   Mathilda Eriksson -98 IFK Tumba 24.18     Tävlingsrekord
2   Eleonora Olsmats -99 Danderyds SK 14.56      
3   Felicia Bodaxell -98 Huddinge AIS 13.52      
               
    F11 SPJUT 400    
1   Mathilda Eriksson -98 IFK Tumba 20.56      
2   Felicia Bodaxell -98 Huddinge AIS 17.55      
3   Jessica Nylander-Leslie -98 Tullinge-Tumba FF 16.73      
4   Emely Nylander-Leslie -98 Tullinge-Tumba FF 14.88      
5   Eleonora Olsmats -99 Danderyds SK 11.85      
    Grete Ahlberg -98 Hammarby IF Ej resultat