Resultat Hellaskastet 4 maj 2008

    MÄN KULA    

1Nicklas Eriksson -87SoIK Hellas Friidrott13.47
2Daniel Almgren -79Hässelby SK12.81
3Lennie Helander -75IK Ymer12.50
4Loic Malroux -85SoIK Hellas Friidrott11.70
5Jonas Elgered -87Hammarby IF10.96
6Jonathan Eklund -88Hammarby IF10.12
7Sebastian Svedhammer -88SoIK Hellas Friidrott8.42
99Jöran Westberg -47Huddinge AISDNS
99Patrick Ekström-Jöe -63Huddinge AISDNS

    F42    

1Mohammed Al-Joburi -68Eskilstuna Friidrott11.466kg, F42. Kval till paralympics

    MÄN DISKUS    

1Nicklas Eriksson -87SoIK Hellas Friidrott38.89
2Lennie Helander -75IK Ymer37.98
3Daniel Almgren -79Hässelby SK35.58
4Loic Malroux -85SoIK Hellas Friidrott34.06
5Jonathan Eklund -88Hammarby IF33.11
6Jonas Elgered -87Hammarby IF31.46
7Sebastian Svedhammer -88SoIK Hellas Friidrott18.07
99Jöran Westberg -47Huddinge AISDNS

    MÄN SLÄGGA    

1Kenneth Bergén -69Huddinge AIS40.30
2Kristian Petersson -75Huddinge AIS27.24
99Lennie Helander -75IK YmerDNS

    MÄN SPJUT    

1Ingmar Veinberg -82Spårvägens FK57.90
2Jonas Elgered -87Hammarby IF48.89
3Kristian Petersson -75Huddinge AIS46.83
4Jonathan Eklund -88Hammarby IF46.45
5Mike Hazlewood -45Huddinge AIS41.71
6Sebastian Svedhammer -88SoIK Hellas Friidrott22.38

    P17 KULA 5,0    

1Philip Gustafsson -92Katrineholms Friidrott13.68

    P17 DISKUS 1,5    

1Philip Gustafsson -92Katrineholms Friidrott42.12
2Oliver Carlehed -91IK Ymer30.80
3Kristoffer Persson -92Tyresö FK26.21

    P17 SLÄGGA 5,0    

1Oliver Carlehed -91IK Ymer57.65
2Felix Sonebäck -91Huddinge AIS40.39

    P17 SPJUT 700    

1Philip Gustafsson -92Katrineholms Friidrott47.79
2Felix Sonebäck -91Huddinge AIS44.25
3Fredrik Löfblom -92Hanvikens SK36.89
4Kristoffer Persson -92Tyresö FKEj resultat

    P15 KULA 4,0    

1Gustav Fridh -93Huddinge AIS11.55
2Salvador Navarro Marttinen -93Tullinge-Tumba FF10.67
3Carl Sténson -93Spårvägens FK10.56
4Björn Bamane -93Spårvägens FK10.35
5Jonas Arbinge -93Spårvägens FK7.82
6Fredrik Uggla-Strahl -93Spårvägens FK7.30

    P15 DISKUS 1,0    

1Carl Sténson -93Spårvägens FK40.42
2Gustav Fridh -93Huddinge AIS39.54
3Salvador Navarro Marttinen -93Tullinge-Tumba FF33.50
4Björn Bamane -93Spårvägens FK25.48
5Fredrik Uggla-Strahl -93Spårvägens FK24.10
99Jonas Arbinge -93Spårvägens FKDNS

    P15 SLÄGGA 4,0    

1Kristoffer Fagerlund -93IK Ymer49.60
2Gustav Fridh -93Huddinge AIS29.64
3Carl Sténson -93Spårvägens FK21.81
4Fredrik Uggla-Strahl -93Spårvägens FK19.19
5Björn Bamane -93Spårvägens FK18.63
6Jonas Arbinge -93Spårvägens FK17.52

    P15 SPJUT 600    

1Felix Andersson -93Tyresö FK37.85
2Gustav Fridh -93Huddinge AIS37.67
3Fredrik Andersson -93Södertälje IF36.94
4Carl Sténson -93Spårvägens FK36.72
5Salvador Navarro Marttinen -93Tullinge-Tumba FF32.40
6Björn Bamane -93Spårvägens FK28.40
7Adam Paulander -93Tullinge-Tumba FF27.45
8Marc Reshdouni -93Tullinge-Tumba FF25.39
9Jonas Arbinge -93Spårvägens FK18.89
10Fredrik Uggla-Strahl -93Spårvägens FKEj resultat

    P14 KULA 4,0    

1Gustav Wik -94Rånäs 4H11.47
2Daniel Karlsson Lönnö -94Mälarö SOK9.22
3Håkan Torbacke -94Hanvikens SK8.56
99Teodor Aleksejev -94Hanvikens SKDNS

    P14 DISKUS 1,0    

1Daniel Karlsson Lönnö -94Mälarö SOK27.02
2Håkan Torbacke -94Hanvikens SK23.81
99Teodor Aleksejev -94Hanvikens SKDNS

    P14 SLÄGGA 4,0    

1Håkan Torbacke -94Hanvikens SK18.55
99Teodor Aleksejev -94Hanvikens SKDNS

    P14 SPJUT 600    

1Gustav Wik -94Rånäs 4H40.60
2Simon Palmert -94Tyresö FK29.09
3Håkan Torbacke -94Hanvikens SK27.42
4Mikael Altinisik -94Tullinge-Tumba FF20.86
5Daniel Karlsson Lönnö -94Mälarö SOK20.10

    P13 KULA 3,0    

1Martin Löfblom -95Hanvikens SK9.92
2Mathias Stjernberg -95Hammarby IF8.97
3Christoffer Hagren -95Turebergs FK8.74
4Viktor Hagren -95Turebergs FK7.99

    P13 DISKUS 0,6    

1Martin Löfblom -95Hanvikens SK31.50
2Viktor Hagren -95Turebergs FK25.16
3Christoffer Hagren -95Turebergs FK21.87
99Olle Ström -95Hammarby IFDNS

    P13 SLÄGGA 3,0    

1Martin Löfblom -95Hanvikens SK23.81
2Viktor Hagren -95Turebergs FK20.52
3Christoffer Hagren -95Turebergs FK18.71

    P13 SPJUT 400    

1Johan Wallsten -95Tullinge-Tumba FF36.14
2Linus Engvall -95Tullinge-Tumba FF34.16
3Martin Löfblom -95Hanvikens SK28.86
4Mathias Stjernberg -95Hammarby IF28.39
5Christoffer Hagren -95Turebergs FK26.87
6Viktor Hagren -95Turebergs FK18.05
99Olle Ström -95Hammarby IFDNS

    P12 KULA 3,0    

1Chris Arnoldsson -96IFK Märsta9.82Tävlingsrekord
2Axel Ohlson -96Hässelby SK8.33
3Olle Sandström -96Hässelby SK8.27
4Andreas Engberg -96Hässelby SK7.91
5Henrik Thoms -96Hanvikens SK7.02
99Eric Hacksell -96Hässelby SKDNS

    P12 DISKUS 0,6    

1Chris Arnoldsson -96IFK Märsta29.78
2Sebastian Ruthström -97Danderyds SK27.59
3Axel Ohlson -96Hässelby SK24.34
4Gustav Kjell -96Turebergs FK24.24
5Andreas Engberg -96Hässelby SK22.88
6Henrik Thoms -96Hanvikens SK22.59
7Olle Sandström -96Hässelby SK18.79
99Eric Hacksell -96Hässelby SKDNS

    P12 SLÄGGA 3,0    

1Lucas Drougge -96Rånäs 4H24.42
2Chris Arnoldsson -96IFK Märsta23.72
3Axel Ohlson -96Hässelby SK18.89
4Sebastian Ruthström -97Danderyds SK17.58
5Sebastian Gonzales -96Rånäs 4H17.46
6Olle Sandström -96Hässelby SK16.77
7Henrik Thoms -96Hanvikens SK13.62
99Eric Hacksell -96Hässelby SKDNS

    P12 SPJUT 400    

1Sebastian Ruthström -97Danderyds SK32.37
2Andreas Engberg -96Hässelby SK30.80
3Chris Arnoldsson -96IFK Märsta30.00
4Olle Sandström -96Hässelby SK28.55
5Gustav Kjell -96Turebergs FK27.29
6Axel Ohlson -96Hässelby SK26.67
7Henrik Thoms -96Hanvikens SK26.11
8Mathias Altinisik -96Tullinge-Tumba FF22.77
9Tobias Jonsson -97Tullinge-Tumba FF10.89
99Adrian Mittjas -96Hanvikens SKDNS
99Eric Hacksell -96Hässelby SKDNS
99Tommy Nylander Leslie -99Tullinge-Tumba FFDNS

    KVINNOR KULA 4,0    

1Jennie Hurkmans -84Turebergs FK11.10
2Johanna Höglund -84Upsala IF10.89
99Camilla Westerlund -85Spårvägens FKDNS

    KVINNOR DISKUS 1,0    

1Angela Åkeson -79IF Göta Karlstad46.44Tävlingsrekord
2Camilla Westerlund -85Spårvägens FK38.67

    KVINNOR SLÄGGA 4,0    

1Karin Engström -83Spårvägens FK61.60Tävlingsrekord
2Camilla Westerlund -85Spårvägens FK45.80

    KVINNOR SPJUT 600    

1Jennie Hurkmans -84Turebergs FK43.09Tävlingsrekord
2Johanna Höglund -84Upsala IF34.43
99Camilla Westerlund -85Spårvägens FKDNS

    F19 SLÄGGA 4,0    

1Jennifer Höglund -90Gefle IF48.05Tävlingsrekord
2Louise Johansson -90Södertälje IF31.94

    F19 SPJUT 600    

1Sofia Eriksson -89SoIK Hellas Friidrott37.39
2Louise Johansson -90Södertälje IF22.45

    F17 KULA 3,0    

1Malin Emilsson -92Rånäs 4H10.15
2Lina Magnusson -92Rånäs 4H9.97
3Therese Ögren -92Tyresö FK8.40
99Emma Danielsson -92Rånäs 4HDNS

    F17 DISKUS 1,0    

1Malin Emilsson -92Rånäs 4H25.18

    F17 SLÄGGA 4,0    

1Lina Magnusson -92Rånäs 4H29.42

    F17 SPJUT 600    

1Malin Emilsson -92Rånäs 4H31.61
2Emma Danielsson -92Rånäs 4H27.51

    F15 DISKUS 0,6    

1Karolina Lind -93Huddinge AIS23.89

    F15 SLÄGGA 3,0    

1Elina Eriksson -93Rånäs 4H42.90

    F15 SPJUT 400    

1Linda Nilsson -93Södertälje IF30.68
2Karolin Hoppa -93Tullinge-Tumba FF27.23
3Jennifer Riise -93Huddinge AIS17.03

    F14 KULA 3,0    

1Jenny Södrén -94Rånäs 4H10.54
2Mikaela Emilsson -94Rånäs 4H9.91
3Elinor Bergsten -94IK Ymer8.73
4Sofia Jäger-Stenberg -94Sundbybergs IK8.48
5Ida Rosén -94Gefle IF7.25
99Niki Sandström -94Hässelby SKDNS

    F14 DISKUS 0,6    

1Jenny Södrén -94Rånäs 4H27.37
2Mikaela Emilsson -94Rånäs 4H26.72
3Karolina Hall -94Hanvikens SK23.37
4Sofia Jäger-Stenberg -94Sundbybergs IK22.51
5Ida Rosén -94Gefle IF21.32
99Niki Sandström -94Hässelby SKDNS

    F14 SLÄGGA 3,0    

1Ida Rosén -94Gefle IF37.09
2Elinor Bergsten -94IK Ymer24.70
3Jenny Södrén -94Rånäs 4H22.99
4Karolina Hall -94Hanvikens SK13.41
99Niki Sandström -94Hässelby SKDNS

    F14 SPJUT 400    

1Mikaela Emilsson -94Rånäs 4H31.10Tävlingsrekord
2Jenny Södrén -94Rånäs 4H23.00
3Karolina Hall -94Hanvikens SK22.37
4Sofia Jäger-Stenberg -94Sundbybergs IK21.81
5Ida Rosén -94Gefle IF19.92
99Linnéa Östedt -94Tyresö FKDNS
99Anna Winblad -94Tyresö FKDNS
99Niki Sandström -94Hässelby SKDNS

    F13 KULA 2,0    

1Matilda Åström -95Gefle IF11.12
2Lisa Ferneman -95Hammarby IF10.88
3Ida Eriksson -95IK Ymer9.64
4Felicia Evaldsson -95Turebergs FK8.60
99Freja Avebäck -95Hammarby IFDNS

    F13 DISKUS 0,6    

1Matilda Åström -95Gefle IF33.43Tävlingsrekord
2Felicia Evaldsson -95Turebergs FK20.46
99Nellie Bolander -95Turebergs FKDNS

    F13 SLÄGGA 2,0    

1Ida Eriksson -95IK Ymer39.63Tävlingsrekord
2Matilda Åström -95Gefle IF31.43
3Frida Nilsson -95Södertälje IF22.35

    F13 SPJUT 400    

1Matilda Åström -95Gefle IF23.08
2Lisa Ferneman -95Hammarby IF21.37
3Erica Paulander -95Tullinge-Tumba FF19.54
4Emma Larsson Durgé -95Tullinge-Tumba FF17.07
5Felicia Evaldsson -95Turebergs FK14.46
99Freja Avebäck -95Hammarby IFDNS

    F12 KULA 2,0    

1Evelyn Wahlberg -96Nyköpings BIS9.36
2Linnéa Holmstedt -96Nyköpings BIS9.10
3Frida Carlsson -96Hanvikens SK7.66
99Hanna Mårtensson -96Hässelby SKDNS

    F12 DISKUS 0,6    

1Linnéa Holmstedt -96Nyköpings BIS22.70Tävlingsrekord
2Evelyn Wahlberg -96Nyköpings BIS22.14
3Hanna Mårtensson -96Hässelby SK21.17
4Frida Carlsson -96Hanvikens SK14.24

    F12 SLÄGGA 2,0    

1Evelyn Wahlberg -96Nyköpings BIS29.42
2Hanna Mårtensson -96Hässelby SK19.78
3Linnéa Holmstedt -96Nyköpings BIS13.34
4Moa Packalén -96Rånäs 4HEj resultat

    F12 SPJUT 400    

1Evelyn Wahlberg -96Nyköpings BIS22.59Tävlingsrekord
2Linnéa Holmstedt -96Nyköpings BIS20.94
3Hanna Mårtensson -96Hässelby SK16.52
4Frida Carlsson -96Hanvikens SK15.72

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram