Resultat Hellaskastet 6 maj 2007

    MÄN KULA    

1 Bengt Pettersson -61 Huddinge AIS 14.79
2 Lasse Ohtamaa -80 Väsby IK 14.64
3 Jeffrey Ige - Huddinge AIS 13.79
4 Jerry Jönsson -73 Nyköpings BIS 13.38
5 Nicklas Eriksson -87 SoIK Hellas Friidrott 13.21
6 Patrick Ekström-Jöe -63 Huddinge AIS 12.05
7 Johnny Ulinder -84 FK Älven 11.64
8 Jaime De la Cruz Roudrigues -83 Hammarby IF 11.49
9 Christoffer Sundin -84 NAIF-79 11.17
10 Björn Barrefors -87 Hammarby IF 11.00
11 Jonas Elgered -87 Hammarby IF 10.64
99 Per Östlund -61 Hässelby SK Ej start
99 Håkan Jansson -75 Ununge IF Ej start

    MÄN DISKUS    

1 Lasse Ohtamaa -80 Väsby IK 45.15
2 Jerry Jönsson -73 Nyköpings BIS 41.47
3 Christoffer Sundin -84 NAIF-79 38.23
4 Johnny Ulinder -84 FK Älven 35.98
5 Björn Barrefors -87 Hammarby IF 35.97
6 Håkan Jansson -75 Ununge IF 32.82
7 Jaime De la Cruz Roudrigues -83 Hammarby IF 31.71
8 Jonas Elgered -87 Hammarby IF 31.47
9 Tobias Lundqvist -80 IK Sisu Nässjö Ej resultat
9 Nicklas Eriksson -87 SoIK Hellas Friidrott Ej resultat
99 Kenneth Bergen -69 Huddinge AIS Ej start
99 Per Östlund -61 Hässelby SK Ej start

    MÄN SLÄGGA    

1 Jonas Birgersson -83 Nyköpings BIS 54.50
2 Kenneth Bergen -69 Huddinge AIS 43.96
3 Håkan Jansson -75 Ununge IF 25.85
99 Joakim Axelsson -86 Nyköpings BIS Ej start
99 Joakim Stenman -84 Huddinge AIS Ej start

    MÄN SPJUT    

1 Ingmar Veinberg -82 Spårvägens FK 64.13
2 Lasse Ohtamaa -80 Väsby IK 56.29
3 Tobias Lundqvist -80 IK Sisu Nässjö 53.12
4 Håkan Jansson -75 Ununge IF 51.62
5 Anders Walther -64 Kungsängens SK 49.63
6 Björn Barrefors -87 Hammarby IF 49.00
7 Jonas Elgered -87 Hammarby IF 46.26
8 Johnny Ulinder -84 FK Älven 44.66
9 Kristian Pettersson -75 Huddinge AIS 41.11
10 Jonathan Eklund -88 Hammarby IF 39.33
99 Kenneth Bergen -69 Huddinge AIS Ej start
99 Jaime De la Cruz Roudrigues -83 Hammarby IF Ej start

    P19 KULA 6,0    

1 Nils-Göran Nilsson -88 Täby IS 11.95
2 Marcus Karlsson -89 IFK Gnesta 11.22
3 Jonathan Eklund -88 Hammarby IF 10.69
4 Jimmy Stenström -89 Tullinge-Tumba FF 10.06
5 Sebastian Svedhammer -88 SoIK Hellas Friidrott 8.99

    P19 DISKUS 1,75    

1 Jari Kemi -88 Huddinge AIS 40.50
2 Jonathan Eklund -88 Hammarby IF 30.54
3 Nils-Göran Nilsson -88 Täby IS 27.68
4 Jimmy Stenström -89 Tullinge-Tumba FF 26.82
5 Sebastian Svedhammer -88 SoIK Hellas Friidrott 21.36

    P19 SLÄGGA 6,0    

1 Niklas Nyström -89 Nyköpings BIS 43.52
2 Marcus Karlsson -89 IFK Gnesta 40.00
3 Nils-Göran Nilsson -88 Täby IS 34.02
4 Jimmy Stenström -89 Tullinge-Tumba FF 17.77

    P19 SPJUT    

1 Esbjörn Backlund -89 Hammarby IF 50.34
2 Jimmy Stenström -89 Tullinge-Tumba FF 41.10
3 Marcus Karlsson -89 IFK Gnesta 34.34
4 Sebastian Svedhammer -88 SoIK Hellas Friidrott 23.74

    P17 KULA 5,0    

1 Simon Gustafsson -90 Katrineholms Friidrott 17.75
2 Pontus Rabe -90 Bålsta IK 15.95
3 Markus Johansson -90 Säffle Friidrott 13.45
4 Fredrik Bitén -90 Hässelby SK Ej resultat

    P17 DISKUS 1,5    

1 Simon Gustafsson -90 Katrineholms Friidrott 48.65
2 Erik Schenström -91 Nyköpings BIS 36.06
3 Fredrik Bitén -90 Hässelby SK 33.46
4 Emil Olars -91 Södertälje IF 31.95
5 Michael Lindgren -90 Sundbybergs IK 22.69
99 Christian Hansson- Bergén -90 Nyköpings BIS Ej start

    P17 SLÄGGA 5,0    

1 Markus Johansson -90 Säffle Friidrott 66.19
2 Pontus Rabe -90 Bålsta IK 51.10
3 Emil Olars -91 Södertälje IF 34.83
4 Erik Schenström -91 Nyköpings BIS 27.48
99 Christian Hansson- Bergén -90 Nyköpings BIS Ej start

    P17 SPJUT 700    

1 Kim Hoppa -90 Tullinge-Tumba FF 48.46
2 Felix Sonebäck -91 Huddinge AIS 41.17
3 Björn Brink -91 Hanvikens SK 34.60
4 Martin Kjoos -90 Kungsängens SK 33.07
5 Michael Lindgren -90 Sundbybergs IK 25.14
6 Fredrik Bitén -90 Hässelby SK Ej resultat
99 Alexander Wittlock -91 Hanvikens SK Ej start

    P15 KULA 4,0    

1 Philip Gustafsson -92 Katrineholms Friidrott 14.86
2 Simon Luup -92 Upsala IF 12.09
3 Tim Rådberg -92 Sundbybergs IK 10.97
4 Patrik Sjöö -92 Hässelby SK 10.91
5 Daniel Cortez -92 Sundbybergs IK 10.49
6 Deniz Nordahl -92 Sundbybergs IK 9.56

    P15 DISKUS 1,0    

1 Philip Gustafsson -92 Katrineholms Friidrott 50.90
2 Mikael Ljungberg -92 Nyköpings BIS 49.83
3 Arwid Koskinen -92 Huddinge AIS 45.13
4 Andreas Grahn -92 Västerås FK 42.25
5 Simon Luup -92 Upsala IF 32.65
6 Patrik Sjöö -92 Hässelby SK 25.41

    P15 SLÄGGA 4,0    

1 Mikael Ljungberg -92 Nyköpings BIS 41.79
2 Andreas Grahn -92 Västerås FK 40.06
3 Patrik Sjöö -92 Hässelby SK 27.61

    P15 SPJUT 600    

1 Philip Gustafsson -92 Katrineholms Friidrott 50.90
2 Patrik Sjöö -92 Hässelby SK 36.44
3 Deniz Nordahl -92 Sundbybergs IK 35.05
4 Simon Luup -92 Upsala IF 33.29
5 Andreas Grahn -92 Västerås FK 33.05
6 Tim Rådberg -92 Sundbybergs IK 31.89
7 Daniel Cortez -92 Sundbybergs IK 31.81

    P14 KULA 4,0    

1 Anton Millbert -93 Hässelby SK 10.93
2 Salvador Navarro Marttinen -93 Tullinge-Tumba FF 8.53
3 Mark Reshdouni -93 Tullinge-Tumba FF 8.46
4 Niklas Lindstedt -93 Hässelby SK Ej resultat

    P14 DISKUS 1,0    

1 Anton Millbert -93 Hässelby SK 31.27
2 Salvador Navarro Marttinen -93 Tullinge-Tumba FF 31.14
3 Mark Reshdouni -93 Tullinge-Tumba FF 22.77
4 Niklas Lindstedt -93 Hässelby SK Ej resultat

    P14 SLÄGGA 4,0    

1 Niklas Lindstedt -93 Hässelby SK 41.24
2 Anton Millbert -93 Hässelby SK 31.06
3 Salvador Navarro Marttinen -93 Tullinge-Tumba FF 20.29
4 Mark Reshdouni -93 Tullinge-Tumba FF 17.57

    P14 SPJUT 600    

1 Adam Reby -93 GoIF Tjalve 36.97
2 Niklas Lindstedt -93 Hässelby SK 36.35
3 Anton Millbert -93 Hässelby SK 30.72
4 Fredrik Andersson -93 Södertälje IF 29.21
5 Mark Reshdouni -93 Tullinge-Tumba FF 28.30
6 Salvador Navarro Marttinen -93 Tullinge-Tumba FF 26.73

    P13 KULA 3,0    

1 Axel Lönegren -94 Upsala IF 10.92
2 Tim Wunger -94 Enköpings AI 9.40
3 Oskar Mellquist -94 Fjugesta IF 8.90
4 Robin Gustavsson -94 Fjugesta IF 8.33
99 Jonas Hansson Bergén -94 Nyköpings BIS Ej start

    P13 DISKUS 0,6    

1 Tim Wunger -94 Enköpings AI 30.92
2 Robin Gustavsson -94 Fjugesta IF 29.49
3 Oskar Mellquist -94 Fjugesta IF 29.46
4 Axel Lönegren -94 Upsala IF 22.98
99 Jonas Hansson Bergén -94 Nyköpings BIS Ej start

    P13 SLÄGGA 3,0    

1 Tim Wunger -94 Enköpings AI 25.96
2 Oskar Mellquist -94 Fjugesta IF 20.48
3 Robin Gustavsson -94 Fjugesta IF 18.68
99 Jonas Hansson Bergén -94 Nyköpings BIS Ej start

    P13 SPJUT 400    

1 Axel Lönegren -94 Upsala IF 41.85
2 Tim Wunger -94 Enköpings AI 25.19
3 Oskar Mellquist -94 Fjugesta IF 23.80
4 Robin Gustavsson -94 Fjugesta IF 23.37
99 Jonas Hansson Bergén -94 Nyköpings BIS Ej start

    P12 KULA 3,0    

1 Gabriel Heen -95 Huddinge AIS 9.78
2 Tobias Warneby -95 SoIK Hellas Friidrott 6.76

    P12 DISKUS 0,6    

1 Olle Ström -95 Hammarby IF 24.91
2 Patrik Lindstedt -99 Hässelby SK 20.58
3 Tobias Warneby -95 SoIK Hellas Friidrott 16.55

    P12 SLÄGGA 3,0    

1 Gabriel Heen -95 Huddinge AIS 18.93
2 Olle Ström -95 Hammarby IF 16.31
3 Tobias Warneby -95 SoIK Hellas Friidrott 13.85

    P12 SPJUT 400    

1 Fredrik Samuelsson -95 Hässelby SK 34.27
2 Olle Ström -95 Hammarby IF 32.98
3 Linus Engvall -95 Tullinge-Tumba FF 29.55
4 Ludvig Edén -95 Huddinge AIS 28.07
5 Johan Wallsten -95 Tullinge-Tumba FF 26.89
6 Gabriel Heen -95 Huddinge AIS 25.28
7 Tobias Warneby -95 SoIK Hellas Friidrott 24.30
8 Stellan Reidefors -95 Hammarby IF 12.82

    KVINNOR KULA 4,0    

1 Anna Wikström -87 IFK Tumba 12.65
2 Jenny Davidsson -88 Hammarby IF 12.48
3 Johanna Höglund -84 Upsala IF 10.77

    KVINNOR DISKUS 1,0    

1 Carolina Hjelt -86 Huddinge AIS 44.03
2 Anna Wikström -87 IFK Tumba 43.90
3 Camilla Westerlund -86 Spårvägens FK 40.96
4 Stina Jacobsson -76 Huddinge AIS 39.84
5 Åsa Westberg -87 IF Vingarna 37.02

    KVINNOR SLÄGGA 4,0    

1 Karin Engström -83 IF Göta Karlstad 55.75
2 Åsa Westberg -87 IF Vingarna 40.69
3 Åsa Bengtlars -87 Turebergs FK 34.99
99 Camilla Westerlund -86 Spårvägens FK Ej start

    KVINNOR SPJUT 600    

1 Jennie Hurkmans -84 Turebergs FK 41.80
2 Jenny Davidsson -88 Hammarby IF 34.58
3 Johanna Höglund -84 Upsala IF 32.49
4 Carina Jääskeläinen -82 IFK Tumba 25.12

    F19 KULA 4,0    

1 Kristin Sörman -88 Wedevågs IF 11.18
2 Joanna Nydén -89 Wedevågs IF Ej resultat
99 Martina Baldacchino -91 Fredrikstad IF, Norge Ej start

    F19 DISKUS 1,0    

1 Jenny Johansson -88 Västerås FK 43.49
2 Joanna Nydén -89 Wedevågs IF 34.29
3 Emma Svärd -89 Södertälje IF 33.67
4 Kristin Sörman -88 Wedevågs IF 31.97
5 Josefine Bark -88 Huddinge AIS 31.75
99 Martina Baldacchino -91 Fredrikstad IF, Norge Ej start

    F19 SLÄGGA 4,0    

1 Joanna Nydén -89 Wedevågs IF 43.60
2 Therese Gävert -88 Huddinge AIS 40.97
99 Martina Baldacchino -91 Fredrikstad IF, Norge Ej start

    F19 SPJUT 600    

1 Josefin Nilsson -88 Hässelby SK 41.03

    F17 KULA 3,0    

1 Matilda Gunnarsson -90 Västerås FK 14.63
2 Frida Åkerström -90 Huddinge AIS 14.11
3 Frida Linde -90 Täby IS 12.99
4 Paulina Engfors -90 Hammarby IF 10.45
5 Julia Rabe -91 Bålsta IK 10.02
6 Sandra Brännstam -91 Hanvikens SK 9.98
99 Caroline Hermansson -91 Karlskoga FIF Ej start
99 Amanda Skytt -91 Upsala IF Ej start

    F17 DISKUS 1,0    

1 Frida Åkerström -90 Huddinge AIS 43.33
2 Matilda Gunnarsson -90 Västerås FK 42.36
3 Caroline Hermansson -91 Karlskoga FIF 33.07
4 Camilla Norr-Ericsson -91 GoIF Tjalve 32.70
99 Amanda Skytt -91 Upsala IF Ej start

    F17 SLÄGGA 4,0    

1 Linda Drougge -90 Rånäs 4H 50.83
2 Caroline Piiri -90 Huddinge AIS 44.34
3 Anneli Ståhl -90 Spårvägens FK 43.79
4 Nike Hermans -90 Huddinge AIS 42.09
5 Camilla Norr-Ericsson -91 GoIF Tjalve 39.28
6 Elina Almström -91 Hammarby IF 39.05
7 Caroline Hermansson -91 Karlskoga FIF 38.82
8 Amanda Skytt -91 Upsala IF 27.42

    F17 SPJUT 600    

1 Matilda Gunnarsson -90 Västerås FK 40.44
2 Frida Linde -90 Täby IS 33.98
2 Sandra Brännstam -91 Hanvikens SK 33.74
4 Paulina Engfors -90 Hammarby IF 33.50
5 Julia Rabe -91 Bålsta IK 29.71
6 Caroline Hermansson -91 Karlskoga FIF 29.48
7 Amanda Skytt -91 Upsala IF 20.52

    F15 KULA 3,0    

1 Susanna Rohr -92 Bålsta IK 10.00
99 Frida Helgesson -92 Hässelby SK Ej start

    F15 DISKUS 0,6    

1 Sofia Hietala -92 Hanvikens SK 33.22

    F15 SLÄGGA 3,0    

1 Mette Hermans -92 Huddinge AIS 42.15
2 Felicia Thomsson -92 Kungsängens SK 28.70

    F15 SPJUT 400    

1 Emma Aronson -92 Täby IS 34.81
2 Felicia Thomsson -92 Kungsängens SK 29.35
3 Susanna Rohr -92 Bålsta IK 20.13
99 Frida Helgesson -92 Hässelby SK Ej start

    F14 KULA 3,0    

1 Sonja Lundkvist -93 Tullinge-Tumba FF 10.66
2 Barbara Rotter -93 Tullinge-Tumba FF 8.29
3 Karolin Hoppa -93 Tullinge-Tumba FF 7.38
99 Heidi Schmidt -93 Täby IS Ej start
99 Michela Baldacchino -93 Fredrikstad IF, Norge Ej start

    F14 DISKUS 0,6    

1 Karolin Hoppa -93 Tullinge-Tumba FF 29.78
2 Barbara Rotter -93 Tullinge-Tumba FF 27.64
3 Sonja Lundkvist -93 Tullinge-Tumba FF 23.26
4 Naima Clareus -93 Hässelby SK 20.79
99 Johanna Hermansson -93 Karlskoga FIF Ej start
99 Michela Baldacchino -93 Fredrikstad IF, Norge Ej start
99 Heidi Schmidt -93 Täby IS Ej start

    F14 SLÄGGA 3,0    

1 Elina Eriksson -93 Rånäs 4H 43.71
2 Karolin Hoppa -93 Tullinge-Tumba FF 19.19
3 Barbara Rotter -93 Tullinge-Tumba FF 18.92
4 Sonja Lundkvist -93 Tullinge-Tumba FF 17.39
99 Naima Clareus -93 Hässelby SK Ej start
99 Michela Baldacchino -93 Fredrikstad IF, Norge Ej start
99 Johanna Hermansson -93 Karlskoga FIF Ej start
99 Heidi Schmidt -93 Täby IS Ej start

    F14 SPJUT 400    

1 Camilla Sandström -93 Hanvikens SK 26.95
2 Jasmine Burestam -93 Huddinge AIS 24.30
3 Sonja Lundkvist -93 Tullinge-Tumba FF 24.15
4 Barbara Rotter -93 Tullinge-Tumba FF 16.91
5 Naima Clareus -93 Hässelby SK 15.25
6 Karolin Hoppa -93 Tullinge-Tumba FF Ej resultat
99 Heidi Schmidt -93 Täby IS Ej start

    F13 KULA 2,0    

1 Mikaela Johansson -94 Huddinge AIS 11.29
2 Jessica Nilsson -94 Fjugesta IF 8.26

    F13 DISKUS 0,6    

1 Mikaela Johansson -94 Huddinge AIS 32.18
2 Jessica Nilsson -94 Fjugesta IF 12.19

    F13 SLÄGGA 2,0    

1 Anna Johansson -94 Södertälje IF 21.54
2 Jessica Nilsson -94 Fjugesta IF 19.89

    F13 SPJUT 400    

1 Mikaela Johansson -94 Huddinge AIS 27.11
2 Sofia Zillén -94 SoIK Hellas Friidrott 19.38
3 Jessica Nilsson -94 Fjugesta IF Ej resultat

    F12 KULA 2,0    

1 Helena Stråhle -95 Nynäshamns FK 11.03
2 Jenny Nilsson -96 Fjugesta IF 9.14
3 Freja Avebäck -95 Hammarby IF 8.13
4 Hanna Mårtensson -96 Hässelby SK 7.48
99 Sofia Linde -95 Täby IS Ej start

    F12 DISKUS 0,6    

1 Jenny Nilsson -96 Fjugesta IF 21.49
2 Hanna Mårtensson -96 Hässelby SK 17.97
3 Freja Avebäck -95 Hammarby IF 16.44
99 Sofia Linde -95 Täby IS Ej start

    F12 SLÄGGA 2,0    

1 Helena Stråhle -95 Nynäshamns FK 30.49
2 Jenny Nilsson -96 Fjugesta IF 19.08
99 Sofia Linde -95 Täby IS Ej start

    F12 SPJUT 400    

1 Jenny Nilsson -96 Fjugesta IF 19.19
2 Freja Avebäck -95 Hammarby IF 15.87
3 Hanna Mårtensson -96 Hässelby SK 13.22
99 Sofia Linde -95 Täby IS Ej start

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram